Realizace rodinného domu

Kompletní technický příklad postupu realizace napínaných stropů v rodinném domě s popisem všech důležitých zásahů
Položka Popis
Typ rodinného domu Bungalový 6+kk
Celkový počet m² 166 m²
Celkový počet bm 150 bm
Nosné zdívo Ytong
Zvolený odstín podhledu Bilý matový M303
Kompletní realizace 4 pracovní dny
Napinane Stropy Superstropy Realizace Rodinneho Domu Priklad Matove Stropy 1
Superstropy Napinane Stropy Technicky Plan Priklad Dum

Technické řešení

Po zpracování a odsouhlasení projektu s panem investorem bylo vytvořeno technické řešení, kde se klade důraz na moderní pojetí rodinného domu, kde za hlavní osvětlení odpovídají LED pásky v teplotě 4 000 k a síle v 14,4 w. V obývacím pokoji za centrální osvětlení bylo zvoleno lištové světlo TRACK, s možností posunutí nebo výměny samotných TRACK světel v případě potřeby nebo změny rozmístění nábytku. Kuchyně získala velkou LED konstrukci 300×200 cm, která krasně rozvití ostrůvek, který bude zabudován pod konstrukci. V dětských pokojích a pracovně k centrálnímu světlu bylo přidané LED obvodové RGBW pásky o síle 14,4 w s možností změny barvy nebo kombinací scenerii. Do chodby byli realizované dvě LED konstrukce 2×200 cm + LED separátor. V ložnici klasická garnýž pro zakrytí úchytů závěsu a do ostatních koupelen a technických pokojů základní bodová světla.

Volba odstínu

Hlavní odstín napínaných podhledů byl zvolen bíly matový M303 MSD Premium verzi v 500 cm rolí. Uvedený typ stropu je dobrým řešení pro velké a soukromé místností a velikost krasně zavře jednou roli všechny místností kromě obývacího pokoje (viz. separátory)

Načasování realizace

Před začátkem montážním práci se musí připravit:

Prosím o kontrolu rovností zdí a omítky před realizací. Napínané stropy mají rádi rovné štuky, obzvlášť pří LED obvodech.

Montáž separatorů

Pro úspěšnou realizací obývacího pokoje, který má obě strany nad 5,5 metrů a celkovými 73,48 m2, jsme museli použít separátory, které jsme montovali vždy u rohů takovým způsobem, abychom vytvořili maximálně rovné místností. Nakonec bylo rozhodnutí rozdělit místnost na 4 menší místností s realizací třech separátorů. V doplnění bylo zvoleno, že mezi kuchyní a obývacím pokojem se použije LED separátor, mezi obývacím pokojem a průchodem obyčejný separátor a mezi průchodem a chodbou znovu LED separátor. Níže uvedené obrázky jsou ukázkou technického řešení separátoru v rodinném domě. Víc informací ohledně separátorů najdete zde.

Rez 1
Rez 2
Rez 3 F

Montáž výlezu na půdu

Realizace napínaných stropů v místnostech s výlezem na půdu se řeší výřezem stropu po napnutí celé místností. Po obvodu se pak dává bíla gumová koncovka, aby zakryla stíny. Ve finále to vypadá velmi pěkně a hlavně velmi funkčně, protože schodiště vytváří vibraci, která postupem času ničí sádrokarton nebo omítku. Napínavý strop je pohyblivý a proto žádná vibrace ho nikdy nepoškodí.

LED technologie

Na žádost investora jsme vytvořili projekt LED osvětlení a to v kuchyní, chodbě a v dětských pokojích. V kuchyní vznikla difuzní LED konstrukce o tloušťce 2 cm a rozměrech 300×200 cm s posílením LED separátoru. Pří pomocí přijímačů a DIM kanálového ovladače vznikla možnost zapojovat a stmívat separátor a konstrukcí zvlášť.

V chodbě byly vytvořené 2x konstrukce po 200 cm a LED separátor. Vše se zapíná najednou obyčejným vypínačem. V dětských pokojích, pracovně a v obývacím pokoji byl realizován LED obvod, kde po obvodu se namontovala LED RGBW páska 14,4 w 24 v

TRACK Osvětlení

Technologie lištového světla byla vytvořena v obývacím pokoji ze dvou hlavních důvodu. 1. Uvedené lišty a světla jsou vizuálně velmi krásně a dají se řídit přes aplikací jako chytré osvětlení. 2. V případě tematické potřeby se tyto světla dají kdykoliv posunout nebo vyměnit na jiný typ osvětlení jako například GRILL nebo MOON typy, kde během jedné minuty design místností se radikálně změní. Po posouzení rozměru sedaček a křesel nakonec byl zvolen set 400×100 cm a 7x difuzních světel BASE pro rozptýlené osvětlení.

Finanční rozpočet

Položka Jednotka Počet Celkém (Kč)
Výroba a realizace napínaných podhledů vč. obvodů m2 166 102335
LED technologie vč. materiálu a elektroinstalace bm 56 13680
Montáž výlezu na půdu ks 1 990
Realizace separátorů a čidel bm 4 1980
TRACK osvětlení vč. Materiálu a instalace bm 6 16890
Montáž garnýže a ostatní náklady ks 14 6589

Finanční rozpočet se rozděluje na náklady, které se kalkulují přímo za realizací výroby a montáž napínaných podhledů, výlezů, separátorů (nezbytné atributy pro úspěšnou realizací) a další náklady jako jsou LED technologie nebo TRACK osvětlení. Další náklady přidávají design a krásu stropům, avšak nejsou povinností v realizací na každý segment se dá najít náhradu a montovat například obyčejné lustry nebo garnýže. Uvedený cenový příklad je optimální řešení stropů, kde celkové náklady včetně technologii se přibližně rovná nákladům, kdyby se realizovali sádrokartony bez LED a TRACK technologii.

Finalní video

Ve finálním video můžete prostudovat všechny etapy realizace stropů. Chtěli jsme ukázat jak může probíhat realizace stropní problematiky a hrdě oznamujeme, že i ty nejtěžší řešení plníme nejen kvalitně ale i rychleji, než se člověk může ve stavbě přestavit. Budeme se těšit na realizací Vaších stropů!