Transparentní osvětlení

Kompletní technický studium volby, typů a realizace průsvítných napínaných stropů včetně příkladů
Superstropy Napinane Stropy Celoplosne Osvetleni 000

Obecná informace

Průsvitné (transparentní) napínané stropy v kombinací s světelným zdrojem nad sebou, v dnešní době, se počítá za vyvrcholení moderního řešení napínané stropní problematiky. Jde také o nejnáročnější montáž, příprava kterého začíná ještě před příjezdem naší montážní firmy na realizací. Hlavním viníkem výsledné práce je pravě zdroj světla, který nejen vytváří krásu, ale může i přinést hodně starostí v případě vzniků stínu nebo padajícího štuku a dalšího prahu. Pří řádné přípravě místností průsvitný strop Vám vytvoří nezapomenutelnou atmosféru a my s Vámi probereme na co je třeba dávat pozor pří transparentních stropech.

Nejdůležitější přípravné práce pro zákazníka by měli byt: kontrola rovností zdí, izolace (bude také dobrá penetrace) původního stropů pro zabránění prášení omítky, vyvedení traf a přijímačů do jiného prostoru (lepší pro kontrolu a výměnu) a zabezpečit ventilací místností, pokud jde o vlhké nebo lidné prostředí. Uvedené kroky je dobré provést před příjezdem našeho realizačních týmu pro ušetření času.

Superstropy Napinane Stropy Celoplosne Osvetleni 003

Transparentní stropy by neměli byt větší než 15 m²

Z důvodu efektností, nákladů a přípravě je lepší realizovat průsvitné stropy v menších, tmavých nebo bezokenních místností (koupelny, kuchyně, komory). V případě větších místností je dobré kombinovat průsvitné stropy s mátovými stropy nebo se sádrokartonovými truhlíky

Rovnost a typ zdí

Nějlepší typy zdí pro realizací průsvítných stropů jsou barevné a tmavé obklady, lakované dřevo, strojová omitka a tapety (lepené na sádrokarton). Tyto povrchy krasně spoluprácují s osvětlením a téměř vždy garantují rovnost. Panely nebo starý zdí se dájí zavřít dřevěnými lamely.

Izolace původního stropu

Původní strop a mezistropní prostředí musí byt maximálně uzavřené od jakýkoliv průduchu. V uvedeném prostředí by neměli byt žádné elektronické a ventilační předměty (i když je maximálně opaskujete izolačkou – uvedené předměty vytvářejí vibrací a další menší pohyby), která postupem času strhne prach dolu na transparentní strop. V případě omítkového stropu je době ho před naším příjezdem vypenetrovat (optimálně na 2x).

Vynikajícím způsobem je napnutí nad celoplošným stropem ještě jeden mátový strop, který na sebe vezme všechen prach. Moduly budou umístěné pod matovým stropem a nikdy neprosvítí prach.

Napinane Stropy Celoplosne Osvetleni Necistoty 1

Menší prach od štukového stropu

Napinane Stropy Celoplosne Osvetleni Necistoty 2

Prach a špína od pracující ventilací nad stropem

Vyvedení traf a přijímačů

Všechny trafa a řídící jednotky je dobré vyvést do jiné komory, kde k ním bude dobrý přístup. Pokud se jedna o přijímač na ovladač, tak ten se instaluje v místností realizací ovladače pro lepší dosah signálu. Tato informace je dobrá, pokud připravujete např. novostavbu. Na uvedeném obrázku vpravo je příklad vyvedení trafa.

Superstropy Napinane Stropy Celoplosne Osvetleni Trafo 1

Zabezpečení ventilací

Trubky, ventilátory a další příslušenství je lepší montovat pod napínaný strop s vývodem do zdí. V případě, pokud to nebude možné – realizovat ventilaci je potřeba co nejblíž ke zdí nebo úhlu s možností sundání ventilátoru a vyčištění nečistoty, která časem může spadnout. V vlhkých nebo průchodových místností bez ventilací může dojít k postupnému žloutnutí stropy od mastnot

Typy průsvitů napínaných stropů

Obvodový LED pásek

Jedna se o nejčastější a nejmíň nákladový typ průsvitného stropu, kde po obvodu se montuje LED páska různé sily podle potřeby designu místností. V tomto typu je potřeba mít rovnou zeď, protože světelný odraz jde o zdí a pokud zeď se vlní, tak tato “vlna” se ukáže na stropě. Vzdálenost svítivostí je cca 30-50 cm od zdí do centru místností v závislostí od sily LED pásky.

Superstropy Obvodovy Led 1

Příbližná kalkulace za stop 15 m²

Položka Příbližný náklad (Kč)
Průsvitný strop 9 735,-
Obvodová lišta 2 224,-
LED technologie 5 250,-

Volně umíštěný průsvít

LED páska nebo moduly se montují na strop v libovolném místě. V tomto případě svítivost bude kopírovat cestu pásky a v závislostí od vzdáleností pásky od napínaného stropu a sily pásky vznikne zóna svítivostí, která je od cca 20 do 50 cm v oblastí pásky nebo modulu.

Svitivost 2

Příbližná kalkulace za stop 15 m²

Položka Příbližný náklad (Kč)
Průsvitný strop 9 735,-
Obvodová lišta 2 224,-
LED technologie 3 750,-

Celoplošné osvětlení

Klasický celoplošný průsvit, který se dá realizovat na bíly povrch, ale také na fotostrop s potiskem. Uvedený typ celoplošného osvětlení vytváří přirozené sluneční osvětlení místností. Vypadá velmi krásně v designové místností. V případě potřeby, svítivost se dá DIM regulovat (zmenšení nebo zvětšení jasu)

Svitivost 3

Příbližná kalkulace za stop 15 m²

Položka Příbližný náklad (Kč)
Průsvitný strop 9 735,-
Obvodová lišta 1 185,-
LED technologie 13 350,-

Kombinace osvětlení

Uvedený příklad je perfektní pro designový vzhled místností, kde v různých částech místnostech se řeší speciální osvětlení. Průsvitné stropy se montují pouze nad osvětlením. V ostatních častí se montuje bílý matový nebo lesklý strop. Velmi dobré řešení difuzního osvětlení, kde jedna část může svítit v teplotě 3000 k a druha v 6000 k.

Svitivost 4

Příbližná kalkulace za stop 15 m²

Položka Příbližný náklad (Kč)
Průsvitný strop 5 735,-
Separátory 3 185,-
LED technologie 8 150,-

Druhy LED Modulů

Modulová technologie vytváří krasně rozpustné osvětlení bez zbytečných stínů. Moduly jsou různých druhu od 1 w v 1 ks do 10 w v 4 ks. Hlavní rozdíl v síle a počtů modulu je ve vzdáleností mezi původních stropu/modulovým úchytem a transparentním napínaným stropem.

Minimální výška pro montáž modulů od původních stropu do transparentních je od 5 do 20 cm

Moduly mohou byt v bílých barvach v teplotě 3000 k, 4000 k a 6 000 k a také v RGB, kde se dá měnít barva. Naše společnost Vám pomůže s volbou osvětlení

Svetodiodnyy Modul Germ 3Led Belyy 2835Smd 12V Lineynyy 00 00004060 Lmd23Hf 12 W 160Deg
Napinane Stropy Superstropy Led Moduly Realizace 1

Realizace průsvitné LED technologie je dlouhý proces, který potřebuje odborné znalostí. Proto, aby nebyl žádný stín, místnost se musí nejdřív pořádně změřit a připravit správný počet modulů. Pří minimální výšky (na obrázku vlevo) v 5 cm je potřeba používat kusové moduly 1 w, kde se používá přibližně 30 ks na m2. Pří vetší výšky se používají větší moduly do 4 ks a 5 w na 16 ks/m2. Velký počet nakoupených kusů zvětšuje náklad, proto je lepší připravit strop na optimální výšku 15 cm mezi původním a transparentním.

Těšíme se na spoluprací s Vámi v realizací zajímavých stropů!

Napinane Stropy Superstropy Prusvit 02